Mały ogród przy szeregówce to wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu w miłym towarzystwie, ale trudno poczuć naturalność i piękno otoczenia przy zabudowie szeregowej. Osoby posiadające taki ogród często muszą wykazać się kreatywnością, aby podkreślić jego urokliwość. Wystarczy kilka celnych posunięć i z pomocą architektury krajobrazu każda szeregówka może stać się magicznym światem. Jak zaaranżować mały ogród przy szeregówce? Oto kilka propozycji.
Kilka lat temu, gdy kupiliśmy swoje pierwsze miejsce w zabudowie szeregowej, nie marzyliśmy o stworzeniu ogrodu marzeń. Nie wiedzieliśmy, jak wygląda architektura krajobrazu i jak urządzić ogród. Nasza szeregówka była nieco inna niż kompleksy szeregowe, z którymi się spotykamy dzisiaj. Miała jedną wielką zaletę: niewielki ogródek. Nasze maleństwo miało zaledwie 15 metrów kwadratowych, ale wciąż ma pierwiastek magii i dostarcza cudownych chwil na świeżym powietrzu.
Mały ogród przy szeregowcu – jak zaaranżować ogród w zabudowie szeregowej?
Jeżeli posiadasz mały ogród przy szeregowcu, Twój dom dosłownie może żyć wśród pięknych łąk i pól oraz wśród betonowego miasta. Najważniejsze, żeby dostrzec potencjał tego miejsca i dzięki niemu zmienić styl Twojej szeregówki. Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie na parterze czy na piętrze – musisz umiejętnie połączyć naturalność z realiami życia na osiedlu.
Ważne jest, aby przestrzeń została odpowiednio zagospodarowana – posadzić rośliny, zaplanować centralny punkt, ustawić meble. Takie posunięcia dobrze jest poprzedzić konsultacjami z projektantem ogrodów.
Projekt ogrodu przy szeregowcu – co powinien zawierać?
Kluczem do sukcesu przy tworzeniu projektu małego ogrodu jest dobieranie odpowiednich roślin, mebli i dekoracji, czy oświetlenia. Lekkie i proste meble wykonane z bezbarwnego szkła, aluminium czy srebra dobrze będą prezentować się na tle naturalnych roślin i zieleni. Zastanów się, z czego możesz skorzystać i jakie dodatki i oświetlenie ogrodowe wybrać. W aranżacji ogrodu ważna jest także sama postawa. Nie ograniczaj się w tworzeniu tego miejsca, jeżeli chcesz z niego korzystać. Każde miejsce jest atrakcyjne i istnieje możliwość go odpowiednio zaaranżować.
Jakie rośliny do małego ogrodu?
Wybierając rośliny do małego ogrodu należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz panujące warunki klimatyczne. Aby ogród prezentował się naturalnie i jednocześnie stylowo, doskonałymi propozycjami są miniaturowe krzewy, byliny, kwiaty, które będą płynnie współgrać ze sobą.
Z roślin sprawdzi się np. tuja, berberys thunberga, jałowiec, barwinek majowy, różne gatunki jeżówek, niskie odmiany skalniczek, niskie gatunki iglaków, skrzyp polny, rumianek ogrodowy. Warto wybrać te, które nie tylko zapewnią zmianę w sezonie, ale będą pasować do całości ogrodu.
Jakie meble do małego ogrodu?
Osoby dysponujące małym ogrodem powinny skorzystać z mebli kompaktowych. Możesz wybrać klasyczne stylowe meble aluminiowe, bezspawowe, ale mogą też być drewniane, rattanowe czy plastikowe. Zaleca się unikać masywnych elementów wyposażenia, ponieważ będą się one marnować.
Mniejsze meble zajmują mało miejsca, są bardziej wygodne w porównaniu z dużymi meblami, które zajmują całą przestrzeń. Możesz zastosować niską kanapę z kolorowych poduszek, krzesła ogrodowe lub stolik kawowy. Do małego ogrodu warto wybrać kilka mebli i dopasować je do pozostałych elementów.
Ogródek przy szeregowcu – pomysły na modne dekoracje
Stworzenie pięknego ogrodu na niewielkiej działce nie musi być trudne. Wystarczy kilka modnych dekoracji i odpowiednio dobrana roślinność, aby przekształcić tę niewielką przestrzeń w małe rajskie zakątki. Jakie dodatki wybrać?
Zwykłe dekoracyjne donice lub skrzynki na kwiaty, błyszczące wiaderka lub stylowe kosze na doniczki. Możesz też użyć wiklinowych ozdób, sznurkowych lamp, parawanów z trawy morskiej, a nawet wiszących hamaków, aby nadać swojemu ogrodowi bardziej kameralny i osobisty charakter.
Nowoczesny ogród w zabudowie szeregowej – sposoby na oświetlenie
Oświetlenie ogrodowe może pomóc Ci stworzyć warunki do korzystania z ogrodu o każdej porze dnia i nocy. Bez względu na rodzaj i wielkość ogrodu przy szeregowcu, istnieje wiele sposobów, aby dodać odrobinę światła za pomocą różnych dekoracyjnych żarówek lub świecących koralików. Wystarczy kilka lamp – np. stylowych, drewnianych lub klasycznych wiszących lamp – aby nadać blask i ciepło.
Zadaszenie w przydomowym ogrodzie
Chcesz ochronić się przed słońcem, deszczem lub śniegiem? A może chcesz stworzyć miejsce relaksu lub słoneczną strefę grilla? Mniejsze zadaszenia lub konstrukcje do zadaszania wymagają mniej miejsca i skomplikowanych prac budowlanych niż zazwyczaj. Skorzystanie z konstrukcji słupowych różnego rodzaju lub z hal, altan i pergol, a nawet podłużnych, mniejszych pawilonów, może sprawić, że Twój ogródek będzie pełen uroku.
Rabata kwiatowa
Rabata kwiatowa to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań dekoracyjnych, aby zmienić lub uzupełnić nasz mały ogród przy szeregowcu. Wybierz jeden z pomysłów na założenie niewielkiej rabaty kwiatowej – od płaskich grupowych do warstwowych, od tworzenia ostrokrzewów do sadzenia różnych gatunków bylin. Możesz też spróbować sadzić kwiaty sezonowe lub użyć jednorocznych roślin i traw, aby nadać swojemu ogrodowi świeższy, sezonowy wygląd.
Mały ogród przy szeregowcu może być źródłem wielu radości – wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiednią dekorację lub oświetlenie, aby stworzyć przytulny, stylowy i piękny ogród dostosowany do Twojego miejsca na ziemi.