Czy Twoje dziecko już mówi, czy dopiero zaczyna gaworzyć? Większość rodziców ma często wątpliwości dotyczące momentu, w którym ich dzieci zaczynają mówić. Mają również wiele pytań, takich jak „kiedy dziecko zaczyna mówić?” lub „czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej od chłopców?”. Zdrowy rozwój dziecka i wychowanie go są ważne dla jego przyszłego postępu, a bez rzeczywistej wiedzy o tym, kiedy dziecko zaczyna mówić, rodzice mogą odczuwać niepokój, obawiając się, że ich dziecko nie osiągnie wystarczających postępów.
Mijające dni towarzyszące wychowaniu dziecka są niepowtarzalne – więzi, jakie powstają podczas tych chwil są zawsze niezwykłe. Jednym z najbardziej satysfakcjonujących momentów, który przynosi więcej radości niż jakakolwiek inna rzecz przeżytych podczas życia dziecka, jest właśnie pierwsze słowo malucha. Kiedy maluch zaczyna mówić swoje pierwsze słowa? Co powinnaś wiedzieć, żeby pomóc maluszkowi w rozwoju językowym i kiedy powinnaś być szczególnie czujna odnośnie kwestii mowy?
Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć?
Zaczynajmy od kwestii kluczowych – pytania „kiedy dziecko zaczyna mówić?”. Gdy dziecko urodzi się w terminie, może wydać pierwsze dźwięki zaraz po urodzeniu. Pamiętaj jednak, że są to tylko dźwięki – nie są one konstruktywnymi słowami.
Gdy dziecko skończy jedenastu tygodni, może to być początek łatwych do wyjaśnienia słów. Następnie, w 14 tygodniu życia, dzieci mogą mówić słowa takie jak „mama” i „tata”. W tym momencie zaczynają one rozumieć proste polecenia, takie jak „razem machamy”. Po 20 tygodniach, dzieci zaczynają mówić kilka słów, a po 24 tygodniu mogą mówić wielo wyrazowe zdania.
Na nagrodę, jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie, możesz spodziewać się, że będzie dokonywać postępów o tydzień szybciej, w porównaniu do dziecka, które urodziło się w terminie. U niemowlaka w wieku 3 miesięcy, który jest w połowie trzeciego tygodnia ciąży, będzie próbował mówić „mama” i „tata”, zanim urodzi się dziecko, które jest w połowie drugiego tygodnia ciąży.
Nie ma wyznaczonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić
Pamiętaj jednak, że nikt nie może dać Ci precyzyjnej odpowiedzi na pytanie „kiedy dziecko zaczyna mówić?”. Tak wiele czynników wpływa na szybki rozwój mowy u dzieci, takich jak: stymulacja słowna ze strony bliskich, genetyka, a nawet dieta dziecka. Na przykład, codzienne rozmowy to coś, co łatwo możesz wprowadzić w życie twojego dziecka i czego dziecko może uczyć się w domu.
Czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej, niż chłopcy?
Istnieje również debata na temat, czy dziewczynki zaczynają mówić szybciej od chłopców. Ci, którzy mają tę teorię, twierdzą, że czynniki, takie jak wytrwałość, koncentracja i praca zespołowa, są ważne dla szybszego postępu językowego u dziewczynek.
Jednak poza powyższymi różnicami językowymi między płciami, nie ma wystarczających dowodów, aby wysnuwać wnioski, że dziewczynki mówią szybciej niż chłopcy. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy dziecko zaczyna mówić, wszystko zależy od twojego dziecka i jego naturalnej zdolności językowej. Ważne jest również, aby dziecko umiało zaimponować, poszerzyć kontakty, być komunikatywnym i aktywnym uczestnikiem w swoim środowisku społecznym, gdy dojdzie do tego momentu.
Wielu rodziców w niepokoju obserwuje rozwój mowy u dziecka, szukając odpowiedzi na pytanie „kiedy dziecko zaczyna mówić?”. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest wyjątkowe i może dokonywać postępów w swoim własnym tempie. Najważniejsze jest, aby umożliwić dziecku szukanie własnych dań w jego podróży przez życie, wmawiając dziecku, że jest ważne i że na nim zależy. Dopóki kochasz i zapewniasz Twojemu dziecku odpowiedni streszczony, Twoje dziecko będzie zachęcać się do dążenia jego własnego mniejszego sukcesu.
Kiedy dziecko zwykle zaczyna mówić pierwsze słowa?
Głównym etapem w rozwoju językowym dziecka jest czas, kiedy uczy się mówić i kiedy zaczyna mówić pierwsze słowa. Ważnym czynnikiem, decydującym o tym, kiedy dziecko zaczyna mówić, jest stan zdrowia malucha oraz odpowiedni stopień zaawansowania gospodarujących procesów neurologicznych. Według opublikowanych w 2012 roku danych Nielsen i Nielson, przeciętnie 90% dzieci mówi po pierwszym roku życia i 99% po drugim.
Biorąc pod uwagę pierwszy rok życia, to zwykle także w okolicach 12. tygodnia ciąży maluch jest świadomy prawidłowego połączenia dźwięków tworzących słowa. Badania wskazują, że w 9. tygodniu ciąży rdzeń słuchowy dziecka jest w stanie odbierać różne dźwięki. W 10. i 11. tygodniu dziecko zaczyna mówić sylaby, ni ekstremalnie wyraźne, owszem, ale wystarczająco jasne, by być zauważonym przez Glucometer. Do tego czasu maluch jest już w pełni świadomym tworzenia bardziej skomplikowanych dźwięków, co tylko wzmacnia chęć do mówienia.
Kiedy u mamy wyraźnie widać przedmioty, maluchy w środku są już świadome słyszenia i poznawania głosu swojej mamy. Dzieci często zaczynają mówić pierwsze słowa jeszcze zanim osiągną 9. miesiąc życia. Powyżej 1. roku małe dzieci gadać zwykle całymi zdaniami i coraz bardziej złożoną mową.
Jak pomóc dziecku zacząć mówić?
Podczas wychowywania dziecka istotne jest stworzenie umiejętnego kontaktu z dzieckiem poprzez czytanie, jak również mówienie do malucha. Dzieci uczą się więcej, gdy bierze się czynny udział w procesie uczenia.
Pamiętaj, by # rozmawiać z każdym maluchem, mówiąc do niego w prostych słowach, tłumacząc coraz bardziej złożone zwroty i zwracając uwagę na swój ton głosu. Dziecko uczy się tym samym sposobem, jak ty. Dlatego ważne jest wspieranie dziecka w rozwoju mowy, gdyż jest ona ważnym czynnikiem w rozwoju dziecka.
Co zazwyczaj mówi dwulatek i trzylatek?
Zazwyczaj dzieci zaczynają mówić pierwsze słowo między 11., a 15. miesiącem. Do tego okresu dziecko zaczyna budować mowę ze słów pojedynczych. Stopniowo, wraz z wiekiem dziecko uczy się połączenia dwóch słów w jedno zdanie. Zazwyczaj dwulatek jest w stanie mówić dwa lub więcej zdań jednocześnie i mówić całe wypowiedzi. Trzylatek potrafi już przypominać sobie i później opowiadać historie. Dla trzylatka ważny jest język, którego używa, zazwyczaj chce się wyróżnić poprzez słownictwo i eksponować wyrażanie opowieści.
Skupiając się na rozwoju mowy dziecka, należy zwrócić uwagę na poprawność zdań, które maluch tworzy. Przeglądając rozwijaną mowę, ważne jest, aby wspierać dziecko w komunikacji i poszerzaniu vocera. Ćwiczenia językowe i wycinanki pomogą w tworzeniu słów i skojarzeń.
Wiadomo, że kiedy dziecko zaczyna mówić, czas ten jest niezwykle emocjonalny dla rodziców. Każde dziecko jest inne i ma inną ścieżkę rozwoju. Jeśli niepokojącą Cię, że Twoje dziecko nie mówi, skontaktuj się z lekarzem w celu wczesnego wykrycia problemów z mową i ustalenia dalszego postępowania.
Jak zadbać o prawidłowy rozwój języka, warg i zębów?
Prawidłowy rozwój języka, warg i zębów ma kluczowe znaczenie w okresie wczesnego rozwoju dziecka. Już od 9. tygodnia ciąży organy jamy ustnej i podniebienia mlecznego są rozwinięte u płodu. Szczególnie ważne są tzw. mięśnie głosowe, które odgrywają zasadniczą rolę w wydawaniu dźwięków.
Naukowcy twierdzą, że prawidłowe opanowanie mowy następuje między drugim a trzecim rokiem, a dzieci urodzone przed 38. tygodniem ciąży osiągają ten punkt około 2,5 miesiąca wcześniej. W związku z tym ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę zarówno na to, jak dziecko wykonuje czynności pamięciowe, jak i kondycję jego narządów jamy ustnej i podniebienia.
Jak wspierać rozwój mowy u dziecka?
By wspierać rozwój mowy dziecka, rodzice powinni dostarczyć swojemu dziecku jak najwięcej sytuacji komunikacyjnych. Im więcej występuje tego typu sytuacji, tym szybciej pociecha zacznie rozumieć, co mama i tata mówią, i będzie bardziej zmotywowana do mówienia.
Zasada ta dotyczy zarówno mówienia do dziecka innymi językami niż jego ojczysty, jak i stosowania języka bardziej zaawansowanego, z wyrazistymi wargami i zębami. Co więcej, dobrze jest stosować kontrastowe słowa i ruchy, ćwiczyć dźwięk i rytm mowy lub stosować melodię, aby wzmocnić jej cele.
Zdolności manualne a rozwój mowy u dziecka
Nie mniej ważne niż dostarczanie dziecku sytuacji komunikacyjnych jest dostarczanie mu odpowiednich narzędzi, które pozwolą mu poznać i zrozumieć otaczający je świat poprzez zdolności manualne.
Rozwój zdolności manualnych dziecka zajmie trochę czasu, jednakże jest to bardzo ważny moment, ponieważ pozwala dziecku doświadczyć nowych materiałów, a także wspiera rozwój mowy, pomagając dziecku w nauce nowych słów i odczytywaniu książek. Dlatego też niezwykle ważne jest wprowadzanie różnych narzędzi i gier rozwijających zdolności manualne, np. gry z klocków, zabawy z piłkami czy rebusy, aby wesprzeć rozwój mowy dziecka.