Uświadomienie sobie, że dzieci potrafią czytać i słuchać jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu nauczenia dziecka czytania. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli cierpliwi i nie spieszyli się w procesie, aby dziecko miało czas na zdobywanie tej umiejętności. Oczywiście kluczowym zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku odpowiednich materiałów i nauki potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w procesie nauczania. Rodziców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie „Jak nauczyć dziecko czytać?” należy zaznajomić z kilkoma powszechnie stosowanymi i skutecznymi metodami.
Nauka czytania może być ekscytująca i zabawna zarówno dla dziecka jak i rodzica. Otwiera ona dziecku drzwi do świata i daje mu wiedzę, której nigdy nie zapomni. Ale jak nauczyć dziecko czytać? Jakie są etapy, jakie aspekty należy uwzględnić i od kiedy dziecko powinno zacząć naukę czytania? Sprawdźmy to!
Nauka czytania metodą literową
Metoda literowa to bardzo popularny sposób nauczania dzieci czytać, zakłada ona, że dzieci uczą się całych słów jako całości. Ta metoda składa się z trzech głównych etapów: rozpoznawania słów, tworzenia zdań i wysławiania słów.
Metoda ta jest idealna dla dzieci, które na dobre zaczynają czytać ze szkoły podstawowej i polega na tym, że rodzice uczą swoje dziecko wyrazu po wyrazu, a następnie uczą je się czytać krótkie fragmenty tekstu, a wreszcie dłuższe dokumenty. Dzięki temu dziecko ma okazję poćwiczyć swoją umiejętność czytania i zrozumienia dłuższych tekstów.
Nauka czytania sylabami
Do nauczania czytania sylabami powinno się wspierać się rymowaniem i wymawianiem różnych słów. Najlepiej zacząć od nauki sylab z krótkimi słowami. Przy tej metodzie dzieci uczą się tworzyć słowa poprzez połączenie sylab. W ten sposób szkolą swój słuch, wyobraźnię, siłę pamięci i spostrzegawczość. Bardzo ważne jest, aby rodzic był cierpliwy i starał się wesprzeć dziecko w procesie uczenia się. Dziecko może nauczyć się sylab, słuchając historii, wierszy lub wierszyków. Rodzice mogą także zapisać słowa na pasku papieru i ułożyć z nich zdanie lub przesłuchać je z dzieckiem.
Czytanie globalne
Czytanie globalne inaczej zwane czytaniem obrazowym polega na odczytywaniu słów, patrząc na ich kształt jako całości. Dla dzieci, które mają trudności z odgadywaniem słów na podstawie alfabetu i sylab, czytanie globalne jest dobrą metodą, ponieważ pozwala im na lepsze zrozumienie i odgadywanie słów.
Słupski wskazuje, że bycie w trakcie wizualnego opisywania służy jako doskonałe odreagowanie od materiału i dobra okazja do integracji słów, klimatu, sensu. Rodzice powinni doskonalić umiejętność czytania globalnego poprzez dotykanie różnych rzeczy, takich jak kształty i naklejenia na tęczę, na literki, odgadywanie słów na podstawie wskazówek, itp. Z czasem dziecko będzie w stanie czytać coraz więcej i coraz lepiej bez konieczności odgadywania słów w wizualny sposób.
Podsumowując, czytanie jest ważną umiejętnością, którą rodzice mogą i powinni uczyć swoich dzieci, aby miały wiele korzyści w dalszym życiu. Ważne jest, aby rodzice wybrać odpowiednią metodę nauczania czytania, która odpowiada potrzebom dziecka i odbyć cały proces w cierpliwy i zachęcający sposób.
Metody literowe, sylabowe i globalne dają różne sposoby na nauczenie dziecka czytać, dlatego rodzice powinni zapoznać się z tymi metodami i wybrać tę, która najlepiej wspiera potrzeby dziecka. Liczne materiały odpowiadające na pytanie „jak nauczyć dziecko czytać?” można znaleźć w Internecie — są one dostępne dla rodziców, którzy próbują rozpocząć swoją podróż do nauczenia dziecka czytania.
Etapy nauki czytania
W procesie uczenia dziecka czytania, są trzy etapy, które warto mieć na uwadze. Pierwszy etap to „wizualizacja”, czyli nauczenie dziecka, jak rozpoznawać cyfry i litery. Drugi etap jest związany z „sylabizacją”, tj. z wcieleniem tych ściśle powiązanych grup liter i cyfr w „sylaby” (znowu ściśle powiązane grupy liter i cyfr). Na trzecim etapie dziecko uczy się „decodowania”, czyli odczytywania słów po kolei. Te trzy etapy są niezbędne, aby nauczyć dziecko czytać.
Kiedy uczyć dziecko czytać – a kiedy nie?
Kiedy najwcześniej można zacząć uczyć dziecko czytać? To bardzo ważne pytanie, które rodzice powinni zadać sobie przed podjęciem edukacji swojego dziecka. Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dziecko było przebiegłe i nauczyło czytać, ale nie ma uniwersalnej reguły dotyczącej wieku. Wszystko zależy od poziomu rozwoju dziecka. Niektóre dzieci są gotowe do nauki czytania w wieku trzech lat, inne dopiero w wieku sześciu. Warto również zwrócić uwagę na poziom zainteresowania dziecka czytaniem i jednocześnie postawić sobie pytanie „czy dziecko jest gotowe do uczenia się czytania”?
Pierwszy „elementarz” (nazwa książeczki która służy do nauki czytania), który należy kupić rodzicom, to „Czytam sobie”, w którym dziecko uczy się czytać metodą sylabową. Najlepiej jest również uzupełniać naukę czytania zabawami naśladowczymi. Takie połączenie zabaw i czytania będzie dla dziecka bardzo przyjemne i zapewni mu prawidłową i zrównoważoną edukację.
Należy zwrócić uwagę, że dziecko nie powinno być zmuszane do nauki czytania. To powinna być przyjemność dla dziecka. Nie można go również przemęczać, gdyż dziecko może się od niej zniechęcić. Rodzice powinni też pamiętać, aby nagradzać dziecko za jego wysiłek, co pozytywnie wpłynie na jego samoocenę.
Nauka czytania może być wyzwaniem zarówno dla rodziców jak i dziecka, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz precyzyjnie przekazanemu wykształceniu, jest to możliwe i staje się przyjemniejsze. Za absolutnym zrozumieniem zależy tutaj od obojga stron i wspólnego wysiłku. Jak powiedział kiedyś sam William Shakespeare: „Wszyscyśmy czytelnikami życia, jego książkę musimy otworzyć, w ten sposób ją poznamy”.
Poznanie liter a czytanie
Jednym z pierwszych kroków w celu nauki czytania przez dziecko jest poznanie liter. Dziecko najpierw musi poznać różne litery alfabetu, ich nazwy oraz brzmienie. Małe dzieci często zaczynają od uczenia się alfabetu przez kolorowanie, wycinanie i pisanie. To dobry sposób na zapamiętywanie liter.
Kolejnym krokiem jest nauka sylab. Niektórzy rodzice korzystają z metody sylabowej. Polega ona na tym, że dziecko poznaje sylabę, a potem słowo jako całość. Przebieg tej metody jest stosunkowo prosty i daje dziecku poczucie pewności.
Kiedy dziecko opanuje litery i sylaby, można przejść do etapu gdzie słowa i zdania zaczynają zdobywać wiedzę jako całość. Najważniejsze jest uświadomienie dziecku, że czytanie jest ważne dla poszerzania swojej wiedzy i dalszego rozwoju.
Zabawy z czytaniem
By zachęcić dzieci do czytania, rodzice mogą przygotować różne zabawy, które sprawią, że dziecko będzie chciało czytać. Można np. kupić książkę do czytania na głos i pozwolić dziecku wybrać bohaterów i aktorów. Dziecko może samo przygotować rekwizyty, odgrywać sceny czytać na głos. To świetny sposób na zaktywizowanie dziecka, a także połączenie zabawy z nauką.
Rodzice mogą także zorganizować konkurs z różnymi zadaniami czytelniczymi. Mogą to być np. dzielenie dłuższych tekstów na krótsze fragmenty, określanie tematu czy podstawowych informacji zawartych w tekście. Innym sposobem jest przegląd książek – dziecko może samo wybierać książki w księgarni i prezentować je przed rodziną czy znajomymi.
Który elementarz jest najlepszy?
Gdy dziecko jest już gotowe do pierwszego elementarza, rodzice powinni wybrać odpowiednią pozycję. Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym, może sprawdzić się „Czytam sobie” – nowoczesny elementarz skierowany do najmłodszych czytelników, który bardzo dobrze pomaga w nauce czytania. Sięgając po „Czytam sobie”, rodzice mają pewność, że wybrali idealne wprowadzenie do świata czytania.
Jeśli dziecko jest starsze, nie ma potrzeby sięgania po elementarz. Należy zacząć od wybierania książek, które wzbudzą zainteresowanie u dziecka. Może to być książka autora lub tematu, który szczególnie interesuje twoje dziecko.
Nauka czytania jest bardzo ważnym krokiem w rozwoju dziecka. Należy przy jej przygotowaniu dać dziecku jak najwięcej czasu, aby zapamiętało wszystkie alfabet i sylaby, a to zaprocentuje w przyszłości, kiedy dziecko będzie chciało samodzielnie czytać.
Podsumowując
Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko czytać, utrzymuj proporcje pomiędzy zabawą a nauką. Przede wszystkim, upewnij się, że dziecko jest gotowe do nauki i zainteresowane czytaniem. Jednak, gdy jest już na to gotowe, zwróć uwagę na etapy, które obejmują proces, od wizualizacji po decodowanie, aby dziecko opanowało je wszystkie i nauczyło się czytać. Następnie, stwórz wokół wspierające otoczenie, które pomoże dziecku w przyjemny sposób odkrywać świat literatury.